اعلام زمان حذف صفر از پول ملی و شرایط ارز جایگزین دلار

ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه رفروم پولی ایران حداقل دو سال دیگر زمان لازم دارد در مورد ارز جایگزین گفت: جایگزین دلار باید نقش اساسی در تجارت خارجی داشته و از ثبات لازم برخوردار باشد.

به گزارش بدوبس به نقل از مهر رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه موضوع حذف صفر از پول ملی در بودجه سال جاری دیده نشده است، و دولت مصوبه ای برای حذف صفر نداشته و امسال قصد چنین کاری را نداریم. گفت: در یک از موارد لایحه ای که بانک مرکزی به دولت فرستاده است، مطرح شده واحد پول ایران چیست؟ در اینجا بحث شد که وقتی مردم واحد پول ایران را تومان می شناسند، چرا ریال بگوییم؟ لذا در این ماده آمد که واحد پول ایران تومان باشد. که لایحه فوق کماکان در دست بررسی است و هنوز قطعی نشده و برای اجرایی شدن بایستی به مجلس برود؛ لذا برای حذف صفر برنامه ای نداشتیم.

سیف ادامه داد: باتوجه به تحریم های سال های گذشته و نتیجه آن تورم ایجاد شده موجب شد، تعداد صفر های اسکناس ها زیاد شود و بدیهی حذف صفر زمانی امکان پذیر خواهد بود که از ثبات و پایداری تورم تک رقمی اطمینان پیدا کنیم، که با توجه به روند تورم تک رقمی که شاهد آن هستیم، و استمرار این روند در دو یا سه سال دیگر شرایط برای حذف صفر فراهم می شود، و می توان انتظار داشت شاید ظرف سال های آتی شرایط خوبی برای حذف صفر از پول ملی باشد.

رئیس کل بانک مرکزی در بخشی دیگر از صحبت های خود درباره تغییر ارز و در پاسخ به این سوال که چه ارزی جایگزین دلار خواهد شد؟ گفت: در حال حاضر این مو ضوع در دستور کار بانک مرکزی قرار داد و مشغول بررسی هستیم، و مسئله مهم این است که چه نوع ارزی جایگزین شود.

وی ادامه داد: ارزی جایگزین دلار بایستی دارای دو ویژگی، برخورداری از ثبات و استحکام لازم و هم چنین ایفای نقش اساسی در صادرات و واردات کشور و برخورداری از سهم بالاتر باشد؛ که در حال حاضر همکاران ما در حال بررسی این موضوع می باشند.

تاریخ:1396/1/15

منبع:مهر

: مهر
آمار بازدید:1848
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران