ضرورت ادغام موسسات حسابرسی و حسابدار رسمی شدن برخی از مدیران دولتی بدون صلاحیت

در اولین همایش حسابرسی و نظارت مالی در ایران در کنار مطرح شدن ضرورت ادغام موسسات حسابرسی، اعلام شد بعضی از مدیران دولتی بدون داشتن صلاحیت حسابدار رسمی شده اند.

به گزارش بدوبس به نقل از ایسنا، غلامحسین دوانی عضو شورایعالی انجمن حسابداران خبره ایران در اولین همایش حسابرسی و نظارت مالی در ایران با بیان اینکه حرفه حسابرسی و حسابداری تفاوت خاصی در دوران پسا برجام نداشته است، اعلام کرد: ضعف اساسی این حرفه فارغ از مسائل محیطی، عدم تسلط افراد شاغل در این حرفه به زبان انگلیسی و فقدان تکنولوژی‌های مدرن حسابرسی و حسابداری است.

وی اعلام کرد، با توجه به اساسانامه جامعه حسابداران رسمی، هیچ موسسه خارجی نمی‌تواند در ایران حسابرسی کند؛ زیرا در تمام کشورها حسابرس و وکیل باید حداقل مقیم محل باشند تا بشود برعلیه آنان اقامه دعوی کرد.

دوانی با تاکید بر اینکه بزرگتر شدن منطقی موسسات حسابرسی  در قالب فرایند ادغام و یا توسعه درون زای، شرط تداوم فعالیت و براند سازی در حرفه است،  اظهار داشت: حرفه حسابداری دارای توانائی های بالقوه ای است که اگر بدرستی از آن بهره برداری شود، نتایج مطلوبی برای کشور به همراه دارد

در بخش دیگری از همایش،  باقرپور دبیر  همایش، با اشاره به اینکه این همایش نشان دهنده نقش حساس حرفه حسابرسی در شرایط کنونی بوده و جامعه برای برقراری  شفافیت و انضباط  مالی  و مبارزه با فساد نیازمند بهره گیری از توانمندی های حرفه حسابرسی است که در نهایت منجر به برقراری نظام پاسخگویی و حسابدهی می شود.

باقرپور شرط اساسی موفقیت در این حوزه را نقش آفرینی چندگانه از طریق اجرای اصولی استانداردهای بین المللی گزارشگری و  دست یابی به تکنولوژی های نوین حسابداری و حسابرسی و آمادگی کامل حرفه برای نیازهای جدید بازار سرمایه و پول دانست.

در این همایش محمدرضا پور ابراهیمی ریس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مشکلات جدی موجود در بخش حسابرسی دولتی، با طرح این سؤال‌ها که سازمان حسابرسی به چه کسی پاسخ‌گوست، و استقلال آن چه‌گونه تأمین می‌شود، تأکید کرد انجام همزمان حسابرسی و تدوین استانداردهای حرفه‌ای را به علت تضاد منافع باید جدا از هم کرد. پورابراهیمی با بیان حذف افشای حقوق مدیران از استانداردهای حسابداری ایران، گفت: سازمانی که مدیران آن خودشان نجومی ‌بگیر بودند چه‌گونه می‌توانست جلوی حقوق های نجومی را بگیرد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت، در بحث حسابرسی بانک‌های دولتی مشکلات جدی وجود داشت، که متاسفانه بانک مرکزی شفاف‌سازی کرد، نه سازمان حسابرسی. که این ساختار باید حتما تغییر کند.

پورابراهیمی با اشاره  به مشکلات موجود در حسابرسی بخش خصوصی، اعلام کرد به طور کلی در بحث حسابرسی ها باید به این نکته توجه کرد که بعضا مدیران دولتی بدون آزمون و صلاحیت حسابدار رسمی شده‌اند.

همچنین پورابراهیمی با بیان اینکه این تعداد مؤسسه‌ی حسابرسی موردنیاز کشور نیست، و بایستی مؤسسات بزرگ حسابرسی تشکیل شوند. گفت: حق‌الزحمه‌ی حسابرسی باید متعارف باشد، نظارت حرفه‌ای و کنترل جامعه بر اعضایش را باید تقویت کرد، کنترل کیفیت حسابرسی جامعه باید گسترش یابد و تنبیه مدیران و حسابرسان به‌طور توأمان باید دیده شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از سخنان خود، اطلاعات را یکی از ارکان اقتصاد دانست و اظهار داشت هرچقدر اطلاع‌رسانی گسترده‌تر باشد، شفافیت ایجاد می‌شود. وی با اشاره به این که ایجاد شفافیت در اقتصاد، یکی از اصلی ترین برنامه های مجلس است، گفت: متاسفانه رتبه‌ی فساد و پول‌شویی ایران افزایش پیدا کرده و این‌ها زیبنده‌ی کشورمان نیست، که در این راستا مجلس با قدرت به دنبال شفاف‌سازی است. افشای حقوق مدیران و افشای اطلاعات نهادهای شبه‌دولتی و ایجاد ضمانت اجرایی برای اجرایی‌شدن آن، جزو برنامه‌ی اصلی ماست.

پورابراهیمی در پایان تأکید کرد: تمامی این مشکلات و موارد مطرح شده با قانون نظام جامع حسابرسی و حسابداری که با همکاری جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران در کمیسیون اقتصادی مجلس در دست تدوین است بایستی برطرف شود.

تاریخ:1395/11/30

منبع:بدوبس شبکه ارتباطی حسابداران

: بدوبس شبکه ارتباطی حسابداران
آمار بازدید:1038
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران