پیش بینی بانک جهانی از رشد اقتصاد ایران در 5 سال آینده

بانک جهانی در گزارشی اقتصاد ایران را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش که تحت عنوان "نظارت بر اقتصاد ایران" منتشر شده است بر فرض نهایی شدن برخی از توافق های ایران با شرکت های بزرگ خارجی در بخش های نفت، گاز و دیگر بخش های کلیدی از جمله تولیدات، چنین چشم انداز مثبتی از رشد اقتصادی ایران تخمین زده شده است. بانک جهانی خاطر نشان کرده است: روابط بانکی و تجاری بین ایران و کشور های دیگر با موانعی روبرو است.

بزرگترین این موانع ابهامات سیاسی در مورد اجرای کامل مفاد برجام است که اعتماد بین طرفین را از بین برده وهمچنین به تضعیف بیشتر بخش سرمایه گذاری خصوصی کمک می کند.

علاوه بر این کاهش بیشتر قیمت نفت نسبت به پیش بینی ها نیز ممکن است موجب فشار بر درآمدهای دولت شده و رشد اقتصادی را کاهش دهد.

این گزارش تاکید میکند که بعد از توافق هسته ای و لغو تحریم ها، اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۶ شاهد بهبود چشمگیری بود به طوریکه از آن زمان تا کنون توافقنامه های زیادی بین ایران و شرکای بین المللی امضا شده است که ارزشی بالغ بر ۸ تا ۱۲ میلیارد دلار تخمین زده می شود.اما تردیدهایی که در مورد اجرای کامل برجام وجود دارد مانع آغاز این پروژه ها است.حضور بیش از ۸۴ هیأت سیاسی و تعداد زیادی هیأت های اقتصادی در ایران و سفر هیأت های ایرانی نیز به ۵۷ کشور دنیا دلیلی بر درستی این ادعا است.

 سریع ترین نرخ رشد اقتصادی ایران از سال ۲۰۱۰ ، در سال ۲۰۱۶ به ۶.۴ درصد بود . مهمترین عامل این رشد با وجود گسترش چشمگیر بخش های غیر نفتی ایران، به دلیل افزایش تولیدات نفت و به خصوص صادرات نفتی ایران با وجود کاهش قیمت این ماده بود. توانایی ایران برای افزایش تولیدات خود با وجود توافق اعضای اوپک برای کاهش سقف تولیدات نیز کمک کرد تا میزان تولید نفت ایران به سطح قبل از تحریم ها نزدیک شود. از این رو افزایش صادرات ایران موجب رشد سریع اقتصادی این کشور به ۶.۵ درصد در سال ۲۰۱۶ شد در حالیکه بازار واردات ایران همچنان راکد ماند.

بنابراین گزارش،

ایران برای دستیابی به بیشترین رشد سود باید اصلاحات داخلی را در دستور کار خود قرار دهد حتی اگر شرایط خارجی تغییری نکند. از این رو چالش پیش روی حسن روحانی رییس جمهوری ایران و دولت جدید او، اولویت بندی اصلاحات عنوان شده در برنامه پنج ساله ششم (از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲) و اجرای آنها خواهد بود.

این اصلاحات فضای فعالیت برای شرکت های موجود داخلی و فضای کسب و کار و بهره وری بازارهای کار را بهبود می دهد.

بر اساس اعلام بانک جهانی، عامل اصلی تعیین کننده رشد اقتصادی ایران در بلند مدت، چگونگی استفاده مؤثر این کشور از منابع غیر نفتی و گازی خود خواهد بود.

بنا بر این گزارش ایران با توجه به نیروی تحصیل کرده فراوان و پتانسیل استفاده از فن آوری می تواند به رشد بلند مدت برسد

تاریخ:1396/4/12

منبع:ایبنا

: ایبنا
آمار بازدید:1136
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران