برگزاری پنجمین نشست مشترک هیأت مدیره‌ی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران

پنجمین نشست مشترک هیأت مدیره‌ی جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران با شماری از شرکای مؤسسات حسابرسی در روز نهم مرداد ماه برگزار شد.
به گزارش بدوبس به نقل از جامعه‌ی حسابداران رسمی ایران، نشست فوق با محوریت بحث و تبادل‌ نظر درخصوص مسایل حرفه‌ای جاری برگزار شد؛ سیدمحمد علوی، دبیرکل جامعه با تأکید بر جلوگیری از بروز اختلال در فرآیند استعلام ها، به راه‌اندازی سامانه‌ی پردیس و پاسخ‌گویی الکترونیکی به کلیه‌ی استعلام‌های شبکه‌ی بانکی اشاره کرد، و نیز اضافه‌شدن دستگاه‌های اجرایی به گردونه‌ی استعلام گزارش های حسابرسی ارایه‌شده به سبب شرکت در مناقصات، در فرصت قانونی یک هفته‌ای  اطلاعات قراردادهای منعقده و گزارش‌های حسابرسی صادره در سامانه‌ی سحر بارگذاری شود تا مانع از بروز اختلال در فرایند استعلام‌ها شود.

شرکای حسابرس حاضر در جلسه درخصوص ادغام موسسات حسابرسی، خواستار توجه جدی جامعه به مسأله‌ی ادغام مؤسسات و تدوین آیین‌نامه‌ی ادغام متناسب با شرایط روز، اطلاع‌رسانی از مؤسسات داوطلب ادغام، اجباری‌شدن روند ادغام مؤسسات در یک دوره‌ی زمانی منطقی، و افزایش تدریجی حداقل شرکای مورد نیاز برای تأسیس مؤسسه‌ی حسابرسی شدند. علاوه بر این، همچنین شرکای موسسات به جای ادغام‌های شتاب‌زده، خواهان توجه به تدوین و برقراری ضوابط مربوط به  شبکه‌ی کاری از مؤسسات حسابرسی شدند.
کنترل کیفیت بر تغییر روند از نگاه شکلی به رویکرد محتوایی و ارایه دو مدل برای کنترل کیفیت کار شامل شرکت‌های بزرگ و کوچک و متوسط محور دیگر مورد بحث در نشست بود که شرکای موسسات بر آن تأکید کردند. 
دبیرکل جامعه، خواهان اظهارنظر و موضع‌گیری حسابرسان براساس آخرین ضوابط قانونی شد و تأکید کرد که در گزارش‌های حسابرسی واحدهای مشمول، رعایت مفاد ماده‌ی 241 جدید قانون تجارت، قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، ضوابط مربوط به حقوق و مزایای مدیران و تجمیع حسابهای بانکی در بانک مرکزی بررسی شود. 

تاریخ:1396/5/11

منبع:جامعه حسابداران رسمی ایران

: جامعه حسابداران رسمی ایران
آمار بازدید:1898
گروه خبری:
.
لیست اخبار(تمام اخبار)
پیشخوان خبر
آرشیو اخبار
(تمام مطالب) کاربران